Novoroční předsevzetí

Máme tu nový rok a s ním započala i nová dekáda. O to víc si mnoho lidí dává se začátkem roku 2020 i různá předsevzetí. Ta nejčastější jsou, že zhubnou / budou více cvičit / jíst víc zdravě / méně se stresovat...no, mohla bych pokračovat, že? Popravdě netuším, kdy tato "tradice" dávat si novoroční předsevzetí vznikla, ale v dnešní době je to poměrně častý trend. Na téma předsevzetí je sepsáno mnoho článků, ať už jsou pro nebo proti tomu, aby si člověk nějaká předsevzetí dával. Chtěla jsem se však pozastavit nad tím, jak má spoustu lidí naivní představu o tom, jak taková předsevzetí vlastně fungují, respektive nefungují. Pokud si novoroční předsevzetí dáváte, zde je pár tipů, jak neskončit hned na startovní čáře.


Tlačítko "reset" nefunguje

Myslet si, že vše, co se stalo v minulém roce, s mávnutím kouzelného proutku nebo zmáčknutím tlačítka "zresetovat" zmizí, je bohužel zcestné. Ať už Novému roku přiřazujeme jakákoliv přídavná jména, je to stále jen jeden den z celého roku a ač by jste moc chtěli, nic se přes noc radikálně nezmění. Nemusíte hned začínat s extrémní dietou, abyste spálili kila získaná vánočním hodováním, ani nemusíte brát posilovnu útokem, může se totiž stát, že během pár dní se vyčerpáte a skutek utek - s Vaším novoročním předsevzetím je amen... Raději zrekapitulujte své dosavadní návyky, rozmyslete se, co chcete změnit a sepište je na papír. Vyberte z nich pouze 3, na kterých začnete postupně pracovat.


Začarovaný kruh


Často Vás může v procesu změny zastavit to, že nevíte kudy kam. Vyčerpání z přehnaného cvičení, stres, že se Vám nedaří plnit dané cíle, nahromaděné emoce - vztek, beznaděj, výčitky a z nich opět pocit vyčerpání a jste tam, kde jste byli. Nedávejte si příliš velké cíle, které nejsou reálně splnitelné. Je-li jedno z tří "předsevzetí", že chcete zhubnout, nechtějte být lehčí o 10 kilo během jednoho týdne (to je opravdu nesplnitelné). Namísto toho začněte s malými krůčky, třeba že zařadíte více zeleniny, přidáte jedno luštěninové jídlo týdně, použijete menší talíř na hlavní jídla apod. Skvělý pomocníkem je si svůj pokrok značit (třeba do diáře), abyste vytvořili konzistentní návyk, který po několika týdnech budete dělat téměř bez přemýšlení. Každý malý krůček Vás posouvá, z jednoduchých návyků pak snadněji dosáhnete vysněného cíle.

Často jsou předsevzetí přespříliš obrovská nebo si jich naložíme příliš mnoho a tak je již na začátku odsoudíme k nezdaru. - Coral Arvon -

Perfekcionismus

Ne každý den se Vám povede splnit, co jste si naplánovali, ale to je normální! Máte oslavu narozenin, onemocnělo jedno z dětí a vy máte najednou jiný harmonogram dne, nahromadila se práce, kterou musíte dokončit...to vše patří k životu. Nebuďte na sebe příliš tvrdí. Jestliže k obědu vynecháte slibovanou porci zeleniny, dejte si ji k večeři. Jeden den si nezacvičíte? Nevadí, cvičit můžete i druhý den (mimochodem, cvičit každý den taky není ideální, svaly potřebují mít čas na regeneraci). Přehnaný perfekcionismus a pocit, že přece musíte mít zaškrtnutá všechna políčka ze seznamu, mohou vést k tomu, že to buď vzdáte nebo si zavaříte na psychický problém. Být konzistentní, vytrvat ve Vašem úsilí, to je cílem, ale jedno či dvě škobrtnutí Vaše plány neohrozí.


Teď a tady

Začnu na Nový rok, prvního v měsíci, v pondělí...spousta lidí má potřebu svou "snahu něco změnit" nějak orámovat, stanovit si začátek/datum/specifický den a do té doby je všechno jedno. Chcete vědět tajemství? Tak to nefunguje. Záleží na tom, co je teď a tady. Záleží, zda si dáte dnes v kavárně namísto 2 zákusků jenom jeden, zda si ještě dnes přidáte misku salátu k jídlu, zda obětujete alespoň 10 minut sledování televize z pohodlí gauče či videí na youtube a namísto sezení se protáhnete.


PF 2020

Chtěla bych Vám moc poděkovat za Vaši dosavadní podporu, bez ní bych nemohla existovat. Jsem vděčná za Vaše dotazy, připomínky a celkovou zpětnou vazbu. Letos jsem konečně spustila nový web, který budu postupně zaplňovat články, recepty, recenzemi na knihy či podniky. Pevně věřím, že každý z Vás v nich najde něco, co ho zaujme.


Do nového roku Vám všem přeji pevné zdraví a splnění Vašich cílů a snů.


Odběr novinek

Spolupráce

58079817_444932129383523_587268863557632

Hledat na stránce

© Nutricelia.cz 2020

Vítejte!

...na mém webu věnovanému výživě, potravinám a zdravému životnímu stylu! Velká část mých článků je zaměřených na problematiku celiakie

a bezlepkové diety,

s níž mám letitou

osobní zkušenost.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now